IJSO 2012 Results

E-mail Print PDF

 

Bronze Medal Winners

   

Country

Name

AFGHANISTAN

Firoz Sayed Firoz Sayed

AZERBAIJAN

NIZAMI HASHIMLI

I. R. Iran

Ran'a Alam daran

Indonesia

Dennis Deviandoni

AZERBAIJAN

CAVID AHMADOV

Brazil

Gabriel Queiroz Moura

Hungary

Luca Szabo

Cambodia

KIM SOR HONG

Croatia

Domagoj Bradac

Cyprus

GEORGIOS HADJIVASSILIOU

Lithuania

Dovydas Drakšas

Estonia

Eva-Maria Tõnson

Slovakia

Juraj Jonak

Indonesia

Steven Sebastian

Estonia

Oliver Kahre

Hong Kong

Sik Chi Jonathan LEUNG

Serbia

Nikola Milenic

Hungary

Daniel Takacs

Hungary

Hanga Reka Horvath

Brazil

Matheus Evangelista de Souza

I. R. Iran

Ahmadreza sazegarnezhad

Moldova

Vladlena Hornet

Myanmar

PYAE HEIN HTET

Estonia

Elo Maria Pauman

Indonesia

Timothy Antoni

AZERBAIJAN

IZZAT MAMMEDOV

Estonia

Oliver Nisumaa

Ireland

Joshua Mathew Gorman-Climax

Kazakhstan

Zhanar Tanirbergenova

Kuwait

Maryam nawaf abdi Alsulaili

Lithuania

Marius Kluonis

Serbia

Nikola Spasic

Moldova

Alexandru Cotos

Myanmar

IMRAN ESACK DAWOODJEE

Indonesia

Viriyadhika Putra

Netherland

Michael Daas

Nigeria

Anthony Ikechukwu Okonkwo

Estonia

Oskar Voldemar Lahesoo

Serbia

Nikola Samardzic

I. R. Iran

Keyvan Jahanfar

Kazakhstan

Alexandr Khudyakov

Serbia

Miloje Djukanovic

Slovakia

Monika Hruska

I. R. Iran

amir Reza Moradi Pour

Slovakia

Natalia Ruzickova

South Africa

Yaseen Sayed Ismail

Sri Lanka

USHANI MADUSHIKA PITADENIYA

Thailand

CHITIPAT PHETMUNEE

Zimbabwe

Federico Bescotti

AZERBAIJAN

ELMAR MAMMADLI

I. R. Iran

Mohsen Ghalambor Dezfouli

Serbia

Stanislav Todorovic

Netherland

Kimberley van Adrichem

Indonesia

Roihan Mohamad Iqbal

Indonesia

Tohari Catur Pamungkas

Turkmenistan

Merdan Jepbarov

 

 

Silver Medal Winners

 

 

 

India

Charles Rajan

 

Nederland

Jeroen Winkel

 

Hong Kong

Sui Chun Sampson Kwan

 

Romania

DIANA ANDREEA CATANA

 

Brazil

Matheus Henrique Camacho

 

Cambodia

VEASNA VON

 

Cambodia

KINAL KIM

 

Hong Kong

Suet Ying Florence Tsang

 

Cambodia

KEANG YIN CHAO

 

Brazil

Pedro Jorge Luz Alves Cronemberger

 

Romania

TIBERIU ALEXANDRU PANA

 

India

Kushal S Babel

 

Thailand

SIRACHAT CHAROENKASEMWIT

 

Hong Kong

See Ip YU

 

India

Nikhil Kumar Lakumarapu

 

Cambodia

SIVHUO PRAK

 

India

Pratyush Sushil Kumar Rajput

 

Hungary

Peter Mihalicz

 

Moldova

Gleb Vizitiv

 

Romania

ANDREI ILIESCU

 

India

Bhavya Raj Kumar Choudhary

 

Kazakhstan

Daulet Kurmantayev

 

Romania

ADRIAN MIHAI RADU

 

Romania

DAN MIRCEA MIREA

 

Romania

RUXANDRA TESLOIANU

 

Thailand

CHONLANAT PUETPAIBOON

 

Hong Kong

Ching Lok CHONG

 

Hong Kong

Chun Ting LAU

 

Thailand

SIRADANAI RIMSAKORN

 

Brazil

Rubens Martins Bezerra Farias

 

India

Swati Sanjay Gupta

 

Russia

Mikhail Beliakov

 

Cambodia

SOVIRO HENG

 

Hungary

Botond Zsolt Oreg

 

Gold Medal Winners

 

Russia

Daniil Rabinovich

Thailand

VEERAPATR YOTAMORNSUNTHORN

Hungary

Aron Ricardo Perez-Lopez

Indonesia

Kevin Limanta

Chinese Taipei

NAI-WEI HSU

Chinese Taipei

KUN-WEI LAI

Chinese Taipei

KUN-LIN TSAI

Russia

Pavel Semenenko

Russia

Arsenii Sorokin

Russia

Anton Maksimov

Indonesia

Rahmat Waluyo

Chinese Taipei

CHE-NING YANG

Brazil

Felipe Brandao Forte

Thailand

ABHIJATMEDHI CHOTRATTANAPITUK

Chinese Taipei

CHIHHSIANG YANG

Russia

Maxim Didin

Chinese Taipei

LAI-HO CHANG

     

 

     

Experimental winners

     

Team

 

Country

Name

Practical

Total

Medal

A

 

Brazil

Felipe Brandao Forte

40

 

Gold

A

 

Brazil

Rubens Martins Bezerra Farias

40

 

Gold

A

 

Brazil

Matheus Henrique Camacho

40

 

Gold

             

B

 

Indonesia

Rahmat Waluyo

39

 

SILVER

B

 

Indonesia

Timothy Antoni

39

 

SILVER

B

 

Indonesia

Dennis Deviandoni

39

 

SILVER

             

B

 

I. R. Iran

Ran'a Alam daran

39

 

SILVER

B

 

I. R. Iran

Ahmadreza sazegarnezhad

39

 

SILVER

B

 

I. R. Iran

Alireza Darzi Ramandi

39

 

SILVER

             

A

 

Chinese Taipei

LAI-HO CHANG

38

 

Bronze

A

 

Chinese Taipei

CHIHHSIANG YANG

38

 

Bronze

A

 

Chinese Taipei

CHE-NING YANG

38

 

Bronze

             

B

 

Russia

Anton Maksimov

38

 

Bronze

B

 

Russia

Pavel Semenenko

38

 

Bronze

B

 

Russia

Arsenii Sorokin

38

 

Bronze

             

     

Theory Winners Table

   
   

Country

Name

MCQ + Theory

1

 

Russia

Maxim Didin

Gold

 

 

2

 

Indonesia

Kevin Limanta

Silver

 

3

 

Thailand

ABHIJATMEDHI CHOTRATTANAPITUK

Bronze

 

   

Overall Winners

 

Position

Country

Name

Total

1

Chinese Taipei

LAI-HO CHANG

Gold

2

Russia

Maxim Didin

Silver

3

Chinese Taipei

CHIHHSIANG YANG

Bronze